چگونه از انبوه ایمیل‌های Gmail لیست مخاطبین ایجاد کنیم

حتما موافقید که در حال حاضر Gmail یکی از بهترین و قوی ترین سرویس های پست الکترونیکی رایگان است. همچنین محبوبیت آن در بین کاربران ایرانی مدتهاست که از رقیب خود، یعنی Yahoo، پیش افتاده است.

gmail-account

اما در این بین، سیاستهای شرکت گوگل مبنی بر ترغیب کاربران به استفاده از نسخه های تجاری یا خرید دسترسی و اکانت های پولی، گاهی باعث بوجود آمدن مشکلاتی میشود که به ساده قابل حل نیستند.

به عنوان مثال یکی از امکاناتی که سرویس Gmail باید داشته باشد، پردازش گروهی ایمیلهای دریافت شده برای اعمالی مانند Forward یا ذخیره سازی است.

مورد دیگر که مشکل اصلی مورد بحث در این مطلب می باشد، امکان گروه بندی مخاطبین یا فرستندگان ایمیلها بر اساس نوع متن یا عنوان ایمیل آنهاست.

در حال حاضر امکانات بخش Contacts گوگل به صورت موردی و یکی یکی قابل انجام است. یعنی تنها امکان اضافه کردن یک پست الکترونیک به صورت منفرد به عنوان مخاطب یا به یک گروه مخاطبین (Contact Groups) وجود دارد.

dropbox

در قسمت Contacts نیز، امکان اضافه کردن مخاطبین بر اساس مشخصات پست الکترونیک آنها وجود ندارد.

شخصا مدت زیادیست که به دنبال راه حلی برای گروه بندی انبوه مخاطبین (مثلا در حدود 1000 پست الکترونیک) خود در Gmail هستم. در گذشته برخی از امکانات اینچنینی در قسمت Gmail Labs ارائه میشد که متاسفانه این بخش در حال حاضر به صورت جدی دنبال نمیشود و به جز چند ابزار ساده چیز دیگی در آن پیدا نمیشود.

تنها راهی که برای انجام این کار وجود داشت، کپی کردن تمام آدرسهای ایمیل مربوطه و اضافه کردن آن به یک گروه بود، که این کار نیز تنها در نسخه قدیمی Contacts قابل انجام است (textbox مربوط به اضافه کردن ایمیلها به صورت متن در نسخه جدید حذف شده است).

Google_Contactcontacts-add

متاسفانه در قسمت inbox و لیست ایمیلها، نشانی پست الکترونیک فرستنده نشان داده نمیشود. بنابراین امکان کپی کردن آنها وجود ندارد.
راه حلی که در این رابطه وجود دارد استفاده از سرویس Google Takeout است. در این سرویس امکان ذخیره سازی و export اطلاعات مربوط به تمامی سرویسهای گوگل وجود دارد.

Data_tools

برای استفاده از این ابزار لازم است که ابتدا با استفاده از پنل جستجوی ایمیل در صفحه inbox کل ایمیلهای مورد نظر بر اساس متن یا موضوع آنها مشخص و فیلتر شوند. سپس یک برچسب (Label) بر اساس آن فیلتر ایجاد میشود.

gmail-filter

اکنون میتوان در ابزار takeout از این فیلتر جهت ایجاد export استفاده نمود. فرمت فایل ایجاد شده از ایمیلها *.mbox است که محتوای آن به صورت Ascii قابل خواندن و پردازش است.

در نهایت پس از ایجاد و دریافت فایل مربوطه میتوان با پردازش متن آن، کار مورد نظر را به انجام رساند. در این خصوص به دو صورت میشود عمل کرد:

1. طراحی یک برنامه ساده text processor جهت انجام کار (ویژه برنامه نویسان).
2. استفاده از ابزارهای رایج پردازش متن که امکان استفاده از عبارات باقاعد (RegEx) را هم دارند مانند Npp یا ابزارهای آنلاین.

بنده در مورد راه دوم، وبسایت myregextester.com را پیشنهاد میدهم. در این وبسایت امکان پردازش متن، آپلود فایل متن و ذخیره خروجی تطبیق الگو به راحتی وجود دارد.

پ.ن: امکان ارسال ایمیلهای گروهی در Gmail به ۵۰۰ عدد محدود شده است.

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

پاسخ دهید