مسابقات مینیمال طراحی وب 10 کیلوبایتی

جفری زلدمن (Jeffrey Zeldman) که یکی از طراحان معروف و با سابقه وب و همچنین موسس شرکت HappyCog است، تا کنون در راه‌اندازی و تاسیس وقایع مهمی مانند کنفرانس An Event Apart، پروژه استانداردهای وب WaSP، کتاب‌های A Book Apart و نشریه E-Zine Apart بوده و تا کنون خدمات بسیار ارزنده‌ای را به جامعه طراحان وب ارائه نموده است.

موردی که در این مطلب قصد دارم به آن بپردازم، مجموعه مسابقات مینیمالیستی طراحی وب است که با حمایت کنفرانس An Event Apart برگزار می‌شوند.

جفری زلدمن و اریک میر (Eric Meyer) در سال 2005 سلسه همایش‌های 2 روزه‌ای را با عنوان An Event Apart پایه گذاری کردند که هدف آن آموزش و پرداختن به آخرین تکنولوژی‌های وب، معرفی طراحان جوان، نوآوری‌ها و ارائه استانداردهای وب برای طراحان است (وبسایت http://aneventapart.com).

مجموعه مسابقات 10K  Apart نیز تحت حمایت این همایش و با الگوگیری از ایده مسابقات The 5K که در سال 2000 برگزار شده بود، راه‌اندازی شده‌اند.

از جمله قوانین این مسابقات به این موارد می‌توان اشاره نمود:

  •   مجموع سایز اثر طراحی شده از 10 کیلوبایت بیشتر نباشد.
  •   امکان استفاده از کتابخانه‌ها استاندارد JQuery، Ajax، TypeKit و eCSStender بدون احتساب حجم آنها وجود دارد. (منحصرا از نسخه مینیمال و تایید شده آنها می‌توان استفاده کرد)
  •   اثر مورد نظر، باید حداقل با 3 مرورگر IE، FireFox و یکی از Chrome یا Safari سازگار باشد.
  •   با تغییر وضوح و سایز سازگار بوده و یک برنامه تعاملی باشند.
تا کنون 2 سری از این مسابقات (2010 و 2011) برگزار شده و برندگان آن نیز مشخص شده‌اند. جای خالی طراحان خلاق ایرانی در بین برندگان این مسابقات واقعا حس می‌شود. امیدوارم در مسابقات سال جدید طراحان ایرانی نیز با قدرت تمام شرکت کنند.برای مشاهده گالری آثار برگزیده به http://10k.aneventapart.com و http://10k.aneventapart.com/1 مراجعه نمایید.

پیشنهاد می‌کنم دیدن این دو اثر را ازدست ندهید.

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

پاسخ دهید