قفل چرخش خودکار صفحه نمایش آیفون و آیپد

یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده تجهیزات اپل مانند iPhone و iPad امکان Screen Rotation یا چرخش صفحه است که مخصوصا برای علاقه‌مندان به مطالعه قبل از خواب، جهت قفل کردن صفحه در حالت عمودی (Portrait) مناسب است. به این صورت از چرخش‌های بی‌موقع و ناخواسته صفحه نمایش در حالت‌های مختلف جلوگیری می‌شود.
برای فعال‌سازی این ویژگی در iOS های قدیمی، دکمه Home را دوبار بزنید تا نوار نرم‌افزارها در پایین صفحه باز شود. حال مانند تصویر زیر، نوار را آنقدر به سمت چپ بکشید تا یک آیکون خاکستری رنگ پدیدار شود، که درون آن یک قفل و یک فلش دایره‌ای وجود دارد. حالا کافی‌ است آیکون را لمس کنید تا صفحه در حالت عمودی قفل شود. برای باز کردن قفل نیز، کافی‌است مجدداً آن را لمس کنید.

iPhone-lock-screen-rotation

در نسخه های جدیدتر iOS نیز این دکمه در صفحه خاکستری رنگ Control Center قرار گرفته که با کشیدن انگشت از لبه پایین صفحه به بالا، به صورت کشویی نمایش داده میشود.

 ios8_portrait_orientation_lock_on

همچنین لازم به ذکر است که در دستگاه iPad این امکان تعبیه شده که با استفاده از کلید کشویی کناری (Side Switch) این کار انجام شود. برای فعال کردن این قابلیت کافی است که به صفحه تنظیمات و قسمت General مراجعه کرده و در گزینه Use Side Switch To مقدار Lock Rotation را تیک بزنید.

ios8-ipadmini-pref-general-lock_rotation

iPad-screen-rotate-lock-setting_thumb

   

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

پاسخ دهید