مقاله: ارائه یک روش ترکیبی از الگوریتم‌های ممتیک و ایمنی مصنوعی برای حل مسئله RCPSP. (فایل Docx)

عنوان مقاله: ارائه یک روش ترکیبی از الگوریتم‌های ممتیک و ایمنی مصنوعی برای حل مسئله RCPSP نویسنده: محمد شمس جاوی مشخصات: مقاله علمی جهت همایش ملی چکیده:

مسئله زمانبندی پروژه با منابع محدود RCPSP جزء مسائل مشکل بهینه‌سازی بوده و در رده NP-hard قرار دارد. هر پروژه از تعدادی فعالیت مجزا یا پیوسته تشکیل شده که قوانین تقدم و تاخر خاصی برای ترتیب اجرای آنها وجود دارد. هدف این مسئله انتخاب بهترین مجموعه از زمانهای شروع، مقدار و نوع منابع مصرفی هر فعالیت در یک پروژه است به گونه‌ای که قوانین اولویتی و محدودیت منابع رعایت شده و زمان کل اجرای پروژه نیز کمینه گردد.

در این مقاله به ارائه یک روش ترکیبی از الگوریتم‌های ممتیک و ایمنی مصنوعی برای حل این مسئله پرداخته می‌شود. الگوریتم ممتیک یک روش تکاملی است که با ترکیب الگوریتم ژنتیک با جستجوهای محلی و بهینه سازیهای مقطعی، به پاسخهای با کیفیت‌تری دست پیدا می‌کند.

الگوریتم ایمنی مصنوعی نیز یک روش موازی فرااکتشافی مبتنی بر کلونینگ سلولهای آنتی‌ژن در سیستم ایمنی طبیعی بدن موجودات است. نتایج اجرای الگوریتم، موفقیت روش ترکیبی پیشنهادی را نشان می‌دهند.

  واژه های کلیدی: زمانبندی پروژه، منابع محدود، الگوریتم ممتیک، سیستم ایمنی مصنوعی، RCPSPT، Memetic. پیش نمایش: snap-maais فایل ورد با فرمت (docx) قابل ویرایش، تغییر و کپی میباشد.

   

RIAL 300,000 – خرید

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

Comments are closed