گذری بر فناوری Lights Out Management برای مدیریت راه دور سرورها

شیوه مدیریت سرورهای کامپیوتری از راه دور، با توجه به نوع بستر پاسخگو (Responder Platform)، به دو دسته کلی Lights out و Lights on تقسیم میشود.
Lights on: به معنای مدیریت سرور با اتصال به نرم‌افزار پاسخگوی نصب شده بر روی سیستم عامل سرور است. به عنوان مثال اتصالات راه دور SSH، RDP، VNC و امثال آنها از این نوع هستند. حیطه اختیارات مدیری که از این طریق به سرور متصل می‌شود، زیر مجموعه ای از امکاناتی است که سیستم عامل مقصد برای کاربر Remote ارائه داده است.
Lights out: به معنای مدیریت راه‌دور سخت‌افزار سرور با اتصال به Firmware آن است (نسخه جدید IPMI).
ملزومات سخت‌افزاری Lights-out، یک منبع تغذیه مستقل یا ترکیبی و اتصال شبکه مجزا هستند. اکثر سرورهای تولید شده در برندهای معروفی مانند HP و Intel به صورت پیشفرض دارای آداپتور مخصوص Lights-out هستد، اما درصورت نیاز می‌توان از آداپتورهای جانبی (Remote Supervisor Adapter) نیز برای اضافه نمودن این قابلیت به سرورها یا PC ها استفاده نمود.
به عنوان مثال آداپتورهای MegaRAC، IBM-RSA، Dell DRAC، HP-ILO، RIB، RILOE و غیره همگی برای این کار ارائه شده‌اند. (تصویر زیر یک IBM Remote Supervisor Adapter II است)
عموما امکاناتی که از طریق Firmware برای اتصال Lights-out ارائه می‌شود، مواردی از قبیل روشن و خاموش کردن سرور، انجام تنظیمات RAID و RBSU و تنظیمات جانبی BIOS، PXE-BOOT، OverClocking، مشاهده وضعیت تمام سنسورها (Fan, Power, Network Adapter, RAM, HDD و هر سخت افزاری که قابلیت مانیتورینگ آن در Bios تعریف شده باشد) و دسترسی کامل به تمام منابع سرور هستند.
بدیهیست که با وجود دسترسی کامل به منابع بدون نیاز به boot سیستم، به راحتی می‌توان اعمالی مانند نصب OS را بر روی سرور و از راه دور به انجام رساند.
در این رابطه حتی در برخی از آداپتورها فضای ذخیره سازی مستقلی از HDD سرور ارائه شده (مانند مدل Dell DRAC) که مدیر مربوطه بدون نیاز به Boot سیستم بتواند فایل‌های مورد نیاز را بر روی آن ذخیره کند. همچنین فناوری‌های مختلفی برای فشرده‌سازی فرامین و ویدئوی ارسالی از Console سرور به کلاینت تا کنون ارائه شده است.عموما اکثر Lights-out Agent های ارائه شده در Firmware سرورها و آداپتورهای مستقل، از کنترل راه دور با استفاده از Web Browser، Java Console و کلاینت خاص خودشان به همراه اتصالات امن SSL پشتیبانی می‌نمایند.
 در برخی از برندهای معروف مانند HP، ابزارهایی نیز برای اسکریپت نویسی جهت Lights-out و اجرای کدهای گروهی بر روی دسته‌ای از سرورها ارائه شده است.

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

پاسخ دهید