راهنمای جامع امنیت در ویندوزهای سرور 2003 و 2008 و Xp

مدتی است که به دلیل افزایش مشغله و فعالیت‌های جانبی، فرصت نوشتن با خیال آسوده؛ کاری که واقعا به آن علاقه دارم، بدست نیامده است. اما از بیان بهانه‌ها که بگذریم، در این مطلب می‌خواهم به رسم گذشته، چند مورد از کتاب‌هایی را که مطالعه آنها برایم ارزشمند بوده است معرفی کنم.

شخصا از پست‌های وبلاگی که به معرفی کتاب می‌پردازند واقعا لذت می‌برم. حتی اگر فرصت مطالعه کتاب معرفی شده را نداشته و یا اینکه اصلا در زمینه کاری من نباشد، باز هم دوست دارم بدانم که نظر و برداشت خواننده در مورد آن کتاب چه بوده است. از این جهت سعی خواهم کرد که از این پس بیشتر به معرفی کتاب بپردازم.

مجموعه کتاب‌های رایگان Windows Security Guide مستنداتی هستند که به عنوان کتاب راهنمای امنیت و در رابطه با ابزار Security Compliance Manager از شرکت Microsoft منتشر شده‌اند.

این کتاب‌ها برای ویندوزهای سرور 2003، 2008 و xp منتشر شده و به صورت رایگان از وبسایت Microsoft قابل دریافت هستند.

در واقع بسته مذکور شامل سه جزء اصلی ابزار SCM، مستندات راهنمای امنیت (کتاب‌های مورد نظر) و فایل‌های policy مربوطه جهت import به ابزار SCM هستند. این سه جزء، سه ضلع مثلث امنیتی Microsoft در SCM را تشکیل می‌دهند.
در بخشی از کتاب Windows XP Security Guide تحت عنوان ” Who Should Read This Guide” آمده است که خواندن این کتاب به افراد IT generalist، Security specialist، IT operations, help desk, and deployment staff، Network architect and planner، Consultant و business decision maker توصیه می‌شود.

در هر سه کتاب، خط سیر تعیین شده از مواردی مانند شناختDomain  و ActiveDirectory و نحوه مدیریت امنیت در آن شروع شده و به مواردی مانند ویرایش policy ها و امنیت در حساب‌های کاربری، سرویس‌های ویندوز (مثل DNS و DHCP و IIS و غیره) ختم می‌شود.
همچنین در بسیاری از موارد به تشریح کلیدهای مرتبط رجیستری در باب موضوعات و اعمال سیاستهای مذکور پرداخته شده است.

بنده نیز به سهم خود، خواندن این کتاب‌ها و همچنین آموزش شیوه استفاده از ابزار مرتبط با آنها را به برنامه‌نویسان شبکه و سیستم، توصیه می‌نمایم.

جهت دریافت این سه کتاب از لینک‌های زیر استفاده کنید:

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

پاسخ دهید