چرا سرعت آپلود فایلها در Dropbox خیلی زیاد است؟

اگر تا به حال اسم این برنامه را نشنیده‌اید، Dropbox یک سرویس رایگان تحت وب، برای میزبانی و به اشتراک گذاری فایلها بوده و تا حدودی از ساختار محاسبات ابری (Cloud computing) استفاده می‌نماید.
dropbox superfast cloud computing
با استفاده از این سرویس می‌توانید تمام فایلهای مورد نیاز (فایلهای در گردش) خود را در فضای رایگان (حدود 2 GB) اختصاصی خود ذخیره نموده و در کامپیوترهای مختلف، لپتاپها و حتی موبایل خود به آنها دسترسی داشته باشید.
با نصب برنامه Dropbox در سیستم یا موبایل شما، یک فولدر اختصاصی برای آن فضا در نظر گرفته شده و به محض کپی کردن فایلها در آن فولدر، عملیات انتقال آنها به فضای اختصاصی بر روی سرور مربوطه انجام میشود. در کامپیوترهای دیگر نیز با اتصال به اینترنت، فایلها از روی سرور دریافت شده و در فولدر مذکور قرار میگیرند.
 
اما مسئله مورد بحث در رابطه با فرآیند این سرویس، سرعت بسیار بالای آن در انتقال فایلها به سرور و معکوس آن است.
مسلما پس از استفاده از Dropbox، متوجه میشوید که سرعت انتقال فایلها در آن خیلی بیشتر از سرعت Download یا Upload اتصال اینترنتی شماست.
 
اما چه دلایلی باعث بوجود آمدن چنین سرعتی میشوند:
 
  1. استفاده از الگوریتمهای فشرده‌سازی سریع و قدرتمند در هنگام Download و Upload فایلها.
  1. استفاده از سیستم rsync، یا delta در انتقال تغییرات فایلها به این صورت که پس از تغییر یا rewrite یک فایل، فقط قسمتهای تغییر یافته آن فایل به سرور ارسال میشود تا در حجم مبادلات صرفه جویی شود. به این روش اصطلاحا “binary diff” هم گفته میشود.
  1. با ارسال signature فایلها به سرور و مقایسه آن با تمام فایلهای موجود در سرور (محاسبات ابری) از تمام کاربران، در صورتی که آن فایل قبلا در سرور Dropbox موجود باشد، مجددا Upload نمیشود. (این مورد را حتما امتحان کنید)
  1. استفاده از روش Lan Sync در حالتی که سرویس Dropbox بر روی تعدادی از سیستمهای یک شبکه داخلی فعال باشد. با این روش فایلهای مشترک از طریق Lan مبادله شده و مجددا از پهنای باند اینترنت استفاده نمیکند.
 
در تکمیل این بحث، جا دارد که از چند ویژگی دیگر از این سرویس هم نام برده شود.
 
          کلیه مبادلات داده به سرورهای Dropbox از طریق SSL انجام شده و فایلهای ذخیره شده نیز با استفاده از AES-256 کدگذاری می‌شوند.
 
          امکان به اشتراک گذاری و ارسال دعوتنامه برای استفاده از فولدرهای public وجود دارد.
 
          مبادلات داده آن به صورت خودکار با سرعت اتصال اینترنتی شما هماهنگ شده تا خللی در کار عادی شما بوجود نیاورد.
 
          امکان بازیابی فایلهای پاک شده با استفاده از History یک ماه موجود در سرور وجود دارد.
 
 
در صورت تمایل به استفاده رایگان (تا 2.5 گیگابایت) از سرویس Dropbox، پیشنهاد میکنم از این دعوتنامه عمومی استفاده نمایید: http://db.tt/HqOh4KZ

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

One Comment

  1. عالی
    واقعا سرعت بالایی داشت

پاسخ دهید