اهمیت جستجوهای محلی در الگوریتمهای تکاملی

در گذشته مطالب متعددی در مورد الگوریتمهای متاهیوریستیک و جستجوهای محلی منتشر نمودم، که در این مطلب نیز به تشریح بیشتر جستجوهای محلی در الگوریتم ممتیک میپردازم.
مجموعه رویکردهای مختلفی که برای بهبود برازندگی پاسخها یا کروموزومهای یک جامعه تکاملی (ژنتیکی) مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل مواردی مانند جستجوهای محلی، هیوریستیکهای ساختار مسئله، استفاده از قوانینی برای محدود کردن فضای حالت مسئله یا عملگرهای ترکیب و جهش هوشمند و هدف دار هستند.
مهمترین مورد از روشهای مورد ذکر که برای بهبود کیفیت یک کروموزوم یا فرد در جامعه ژنتیکی مورد استفاده قرار میگیرند، اصطلاحا روشهای جستجوی محلی (Local Search) نامیده می‌شوند.
روشهای جستجوی محلی، عملگرهای نسبتا هوشمندی هستند که با استفاده از دانشی که از تحلیل ساختار مسئله سرچشمه میگیرد، بهبودی در ساختار کروموزومهای جامعه ایجاد کرده و آنها را به سمت اهداف قابل انتظار سوق میدهند.
همانطور که می‌دانید الگوریتمهای ژنتیک، رویکردهایی برای جستجوی کاملا کورکورانه در فضای حالت مسئله هستند. تفاوت بین الگوریتمهای ژنتیک (GA) و ممتیک (MA) دقیقا از همین جا ناشی می‌شود که رویکرد الگوریتم ممتیک، یک رویکرد نسبتا آگاهانه و غیر کورکورانه است.
از آنجا که عملگرهای جستجوی محلی با استفاده از بخشی از دانش حل مسئله یا با تحلیل ساختار پاسخهای قابل انتظار برای حل آن مسئله به وجود می‌آیند، فاقد رویکردی کورکورانه (Blind Search) هستند.
در نتیجه با استفاده از این دانش در قالب عملگرهای محلی، سرعت بهبود کروموزومهای جامعه، بیش از سرعت تکامل تدریجی در الگوریتم ژنتیک خواهد بود.
به همین ترتیب همیشه انتتظار داریم که الگوریتمهای ممتیک با سرعت بیشتری نسبت به الگوریتم ژنتیک همگرا شده و در زمان کمتر، به پاسخهایی با کیفیت بیشتر دست پیدا کنند.
مبحث الگوریتمهای ممتیکی به دلیل موفقیتهایی که این الگوریتم در زمینه حل مسائل مشکل بهینه سازی و بهینه سازی ترکیبی بدست آورده است، به یکی از مباحث داغ حال حاضر در زمینه الگوریتمهای تبدیل شده است. مهمترین دلیل بروز این محبوبیت، همان ویژگی اصلی این الگوریتم در استفاده از تمام دانش در دسترس برای حل مسئله به منظور اکتشاف در فضای حالت است.

پ.ن: متاسفانه به دلیل مشغله زیاد و رسیدگی به کار تالیف کتاب و مقالات، مدتی از رسیدگی به کار وبلاگ عقب افتادم.

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

4 Comments

  1. خیلی عالی بود، وبلاگهای فارسی معدودی پیدا میشود که در مورد این طور مباحث تخخصی هوش مصنوعی مطلب بنویسند. ممنون

  2. با سلام، با تشکر از زحمات شما، و با اعتماد به تخصص شما ، لطفا در صورت امکان منبع نیز به نوشته های خود اضافه نمایید. با تشکر

  3. با سلام ، با تشکر از زحمات شما و با اعتماد به تخصص شما، لطفا در صورت امکان منبع مورد استفاده را نیز ذکر فرمایید. برای آشنایی بیشتر من به عنوان خواننده می فرمایم. متشکرم

پاسخ دهید