معرفی برخی از امکانات جدید فلش CS5

– کار با تمام منوها و پانلها ساده‌تر و سریعتر شده است. چرا که تمام editbox ها دارای قابلیت scroll و tick هستند و اندازه بعضی از کادرهای مزاحم کوچکتر شده است.

– پانل رنگها توسعه پیدا کرده و قابلیت کار به صورت HSB به آن اضافه شده است.

– ابزار Deco کاملا متحول شده و امکانات بسیار زیادی به آن اضافه شده است. برخی از روشهای ترسیم جالبی که هم اکنون با استفاده از Deco tool قابل دسترس هستند به شرح زیر است:

  • + 3d brush: برای ترسیم با الگو، به صورت سه بعدی.
  • + Building brush: ابزار بسیار جالبی که برای شما با چهار الگوی پیش‌فرض، آپارتمان و آسمانخراش رسم می‌نماید. با استفاده از این ابزار به راحتی می‌توان شهرهایی مانند توکیو و نیویورک را طراحی نمود.
  • + Decorated brush: ابزاری بسیار مفید و کاربردی، برای ترسیم اشکال زنجیره‌وار. این ابزار دارای 20 الگوی پیش فرض است که شامل طرحهایی مانند موج، طناب، قلب، ستاره، خوشه گندم، فلش و غیره است.
  • + Fire: الگوی شعله آتش با قابلیت ترسیم فریم به فریم و ساخت انیمیشن خودکار.
  • + Flower: مانند ابزار Vine است، اما طرحهای پیشفرض آن به صورت گل کاغذی رنگی هستند.
  • + Lightning: ترسیم صاعقه به صورت فریم به فریم و انیمیشن خودکار.
  • + Particle system: یک ابزار فوق العاده برای ترسیم ریزش، یا فوران ذرات. الگوی ذرات به صورت دلخواه قابل تغییر بوده و پارامترهایی مانند سرعت فوران، جاذبه، اندازه و … همگی قابل تغییر هستند. (البته هنوز ابزار کاملی نیست)
  • + Smoke: ترسیم دود.
  • + Tree: ترسیم درخت با 20 الگوی آماده.

– با اضافه شدن قابلیت Spring به Bone System (قابلیت اتصال و استخوان بندی اشیاء)، می‌توان حرکات فنری مانند، به اشیاء متصل به یکدیگر اعمال نمود.

– قابلیتText Layout Framework یا TLF امکان نوشتن متن پویا و ایستا، با استفاده از هر قلم یونیکد دلخواهی که Embed شده باشد را فراهم کرده است. با استفاده از آن به راحتی می‌توان متنهای فارسی را به صورت RTL تایپ نمود. با اضافه شدن این تکنولوژی بسیار مفید، دیگر هیچ نیازی به کامپوننتهای فارسی‌ساز فلش نیست.

ضمنا ابزارهای متنی قبلی (Static text و Dynamic text) هم هنوز تحت عنوان Classic Text قابل استفاده هستند. از نکات قابل توجه در مورد تایپ فارسی با این ابزار، این است که با هر قلمی که در برنامه Word بتوان نوشت، در این ابزار هم می‌توان نوشت. (پس هیچ نگرانی در مورد فونتهای غیر استاندارد فارسی نداشته باشید)

– پانلهای جدیدی حاوی امکاناتی کامل، برای کار با متن و ستون‌بندی و کادر بندی آن اضافه شده است. (مانند InDesign) حتی می‌توان textbox های جدا از هم را به گونه‌ای به یکدیگر link نمود که، ادامه متن یکی، در دیگری نمایش داده شود.

– بالاخره امکان CodeHint برای لیست دستورات، اضافه شد. با استفاده از این قابلیت، در حین کدنویسی با ActionScript، تقریبا احساس مشابهی مانند کار در محیط VS.Net پیدا خواهید کرد.

– پانل CodeSnippets دارای قطعه کدهای آماده بسیار زیادی است که تنها با انتخاب یک MovieClip و دابل‌کلیک بر روی کد مربوطه، کد عملیات مورد نظر را در پانل Action، اضافه میکند. همچنین با وجود قابلیت اضافه کردن کدهای دلخواه، می‌توانید پس از مدتی کتابخانه کاملی از تمام کدهای مورد علاقه خود جمع‌آوری نمایید.

– روش نمایش error ها تغییر کرده و دقیق‌تر شده است. (حداقل، پس از نوشتن کدی که به روشنی، غلط است، پیام خطای احمقانه‌ای در کنسول دریافت نمی‌کنید)

– امکانات Debug توسعه پیدا کرده، اما هنوز به اندازه یک محیط توسعه واقعی، دلچسب نیست. در نتیجه همچنان کدنویسی با ActionScript به درد برنامه‌نویسان مبتدی نخواهد خورد. (یکی از مهمترین دلایل عدم علاقه بسیاری از برنامه‌نویسان به تکنولوژی فلش و مشتقات آن (مثلا AIR) ضعف عمده آنها در نوشتن کدهای صحیح و نیاز به debug پی‌درپی است)

– قابلیتهای جدیدی برای Export و Import به محصولات دیگر Adobe.

– امکان تعریف CuePiont های متعدد برای ویدئوهای import شده و پرش به آنها با استفاده از AS.

– اضافه شدن یک extension بسیار مفید به نام Adobe Kuler برای کار با انواع رنگها، با قابلیت‌هایی مانند تعیین رنگهای سرد و گرم، مکمل، متضاد و غیره.

پ.ن: متاسفانه نسخه CS5 ای که اکنون منتشر شده است، فاقد مجموعه فایلهای Help بوده و فقط از قابلیت راهنمای CS Live پشتیبانی میکند. برای حل این مشکل میتوانید مجموعه فایلهای راهنما را از CS4 به مسیر مربوطه در CS5 منتقل کنید.

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

پاسخ دهید