مجموعه کامپوننت پایگاه داده InfoPower برای Delphi

مجموعه کامپوننتهای InfoPower که در گذشته با نام IP معروف بودند، جزء کاملترین مجموعه کنترل‌های Data-Aware ای هستند که تا کنون برای محیط RAD Studio ارائه شده و از تمامی نسخه‌های دلفی از D5 تا D2010 پشتیبانی می‌نمایند.

اگر از برنامه‌نویسان با سابقه و قدیمی دلفی بوده باشید، احتمالا تا کنون نام wwDBGrid یا wwLookup را شنیده‌اید. (هر دو، از کامپوننتهای معروف مجموعه InfoPower هستند.) خاطره استفاده از Grid های درختی و فوق‌العاده پیشرفته آن در زمان دلفی 6، برای اکثر برنامه‌نویسان دلفی دلچسب است.

در هر صورت این مجموعه کامپوننت مفید با گذر زمان، پیشرفتهای بسیار زیادی کرده و امکانات جالب توجه‌ای به آن افزوده شده است که به اختصار به معرفی برخی از ویژگی‌ها و امکانات آن می‌پردازم:

– تقریبا هر نوع کامپوننتی را به سادگی می‌توان در Grid های InfoPower منتقل کرده و نمایش داد مانند انواع لیست، کومبو، تصویر، دکمه رادیویی، چک باکس و غیره.
– می‌توان ظاهر آنها را به صفحات Html شبیه کرد و داده‌های موجود در آن را دسته‌بندی نمود.
– دارای انواع مرتب سازی و فیلتر خودکار داده‌ها.
– امکان تغییر، حذف و دسته‌بندی ستونهای Grid به صورت پویا و در زمان اجرا، تنها با راست کلیک بر روی Grid و یا استفاده از TitleMenu در Grid. (این قابلیت در کامپوننت فوق‌العاده MasterpieceGrid به چشم می‌آید)
– امکان نمایش داده‌های Master/Detail به طور همزمان در یک Grid منفرد (به صورت expand/collapse) و امکان ویرایش آنها.
– امکان ایجاد انواع و اقسام Header و Footer برای Grid ها.
– دارای Lookup های پیشرفته با امکان نمایش کل جدول به عنوان پیش نمایش آن.
– پشتیبانی کامل از Unicode و XML.
– سازگاری و پشتیبانی از Gesture ها.
– پشتیبانی از RegEx ها برای تشخیص صحت داده‌های ورودی.
– دارای Print Preview.
– قابلیتهای بصری و نمایشی جالب توجه.

همچنین این مجموعه به همراه یک راهنمای کامل برای کار با اجزاء آن و تعداد زیادی Demo (حدودا 30 تا) از قابلیتهای مختلف آن ارائه می‌شود.

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی