تعیین URL انگلیسی دلخواه برای نوشته‌های فارسی در بلاگر

یکی از مشکلاتی که اکثر وبلاگ فارسی نویسان در بلاگر، با آن دست به گریبان هستند، مطالب و نوشته‌هایی با عناوین فارسی هستند.
بلاگر در هنگام انتشار مطالب، URL آن نوشته را بر اساس کلمات انگلیسی موجود در عنوان آن نوشته انتخاب می‌کند.

اما زمانی که عنوان مطلب کاملا فارسی باشد (فاقد هیچ کلمه انگلیسی)، کلمه نامانوس “blog-post” به عنوان URL مطلب انتخاب خواهد شد، که از نظر SEO یک نقطه ضعف بسیار مهم تلقی می‌شود.
مخصوصا با توجه به اینکه بلاگر URL نوشته‌های منتشر شده را به صورت ماهیانه دسته‌بندی میکند، در صورت وجود یک “blog-post” دیگر در آن ماه، آدرس مطلب جدید به شکل “blog-post_##” شماره خواهد خورد.

با توجه به اینکه URL ها در رتبه‌بندی مطالب در نتایج جستجو، تاثیر بسیار زیادی دارند، می‌بایست این مشکل را با انتصاب یک URL انگلیسی با معنا و مناسب به نوشته‌های فارسی (مثلا ترجمه انگلیسی عنوان آن) حل نمود.

روشی که بنده برای حل این مشکل به کار می‌برم، در 2 گام بسیار ساده خلاصه می‌شود:

1. عنوان انگلیسی مورد نظر را در ویرایشگر بلاگر به جای عنوان فارسی نوشته، جایگزین کرده و آن نوشته را منتشر کنید. (انتشار نهایی نه ذخیره کردن مطلب) با اینکار کلمات انگلیسی موجود در عنوان، مسقیما به عنوان URL آن مطلب ثبت می‌شوند.

2. حال مطلب منتشر شده را ویرایش کرده و عنوان فارسی را به جای عنوان انگلیسی جایگزین و دوباره نوشته را منتشر کنید. (URL انگلیسی ساخته شده تغییر نخواهد کرد)

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

One Comment

پاسخ دهید