مشکل موتورهای جستجو با وبسایتهای ساخته شده با Flash

همانطور که میدانید، قابلیتهای منحصر بفرد Flash در کنار جذابیت بصری ویژه آن، موجب تمایل بسیاری از طراحان وب به سمت ساخت سایتهای تمام فلش (Full Flash) شده است.
اگر به طراحی سایتهایی مثل http://www.thefwa.com یا http://www.webagent007.com نگاهی بیندازید کاملا متوجه برتری Flash در طراحی وب، نسبت به هر تکنولوژی دیگری خواهید شد.

البته در کنار تمام مزایا، همواره چند ایراد عمده نیز وبسایتهای مبتنی بر فلش را همراهی میکنند، که از جمله میتوان به:
1- حجم بیشتر، زمان بارگذاری طولانی‌تر
2- عدم انعطاف پذیری در ارتباط با مرورگر وب (مثلا مشکلات Back و Next، عدم امکان Stop یا Refresh کردن محتوا، عدم امکان جستجوی صحیح DynamicText ها توسط مرورگر، مشکل با Unicode و Multilanguage و …
3- عدم امکان Index گذاری محتوای فلش توسط موتورهای جستجو
4- …

مشکل اول را با معجزه‌ای به نام Shared Library و استفاده موثر از طراحی وکتوری به جای استفاده از تصاویر Bitmap (که البته برای ایرانی‌ها کار بسیار مشکلی است) تا حدودی میتوان رفع کرد.

اما مشکلات دوم و سوم، کاملا به یکدیگر وابسته بوده و دقیقا به دلیل ساختار بسته، و بدون انعطاف فایل SWF بوجود می‌آیند.
به دلیل مجتمع شدن تمام محتوای صفحه فلش در فایل swf، و عدم دسترسی به این محتوا توسط موتورهای جستجو، عملا امکان جستجوی سایتهای Full Flash بر اساس محتوای آنها غیر ممکن است. (البته شرکت گوگل از مدتها قبل قول عملی شدن آن را داده است، اما هنوز موفق نشده …)

راه حل این مشکل:

1- تقسیم فایل swf وبسایت به Movieclip های متعدد (بر مبنای ساختار سایت) و جدا کردن آنها در فایلهای swf متعدد. مثلا میتوان از یک صفحه Main که در واقع نقش یک فریم را دارد، هر کدام از صفحات و بخشهای اصلی سایت را که در فایلهای swf دیگر واقع شده‌اند، در زمان مورد نیاز بارگذاری نمود.

2- استفاده موثر از محتوای Dynamic مبتنی بر XML. در واقع به این روش به سادگی میتوان مشکلات Unicode و Multilanguage را حل نموده و صفحات را انعطاف پذیر ساخت.

3- نامگذاری صحیح فایلهای swf با توجه به محتوای آنها (در واقع حکم Title در صفحات Html را دارد) و ساخت Sitemap با فرمت Html.

4- ساخت یک فایل Html توصیفگر در کنار هر فایل swf که حاوی محتوای متنی آن بوده و با استفاده از META-TAG ها محتوای مورد نظر را به موتورهای جستجو معرفی مینماید.

5- دریافت پارامتر از صفحات Html (بوسیله Javascript) در فایل swf (به فایلهای FlashObject.js و SWFObject.js مراجعه کنید) تا بتوان هر صفحه html را به شکل مستقل، به فایل swf مربوط به آن، از طریق فایل فلش اصلی سایت مثلا Main.swf، هدایت کرد. البته برای عملی کردن آن باید ساختار سایت فلش با دقت طراحی شده باشد.اما در صورت عملی شدن، با باز کردن هر کدام از فایلهای Html توصیفگر در مرورگر، صفحه فلش مربوط به آن، از طریق فایل فلش صفحه اصلی، بارگذاری میگردد. (مانند Frame)

پ.ن: هنوز اطلاع دقیقی از سرنوشت Flash پس از ورود Html 5 در دسترس نیست. اما اصلا بعید نیست که با اضافه شدن انواع Tag های عجیب و غریب به آن، مشکلات زیادی برای امثال Flash و Silverlight بوجود آید.

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

2 Comments

  1. سلام و خسته نباشید!
    در حال حاضر امکان جستجوو ایندکس شدن فلش وجود داره وگوگل این مشکل روبا دست یافتن به الگوریتمی حل کرده!(البته تا حدودی)
    “عدم انعطاف پذیری در ارتباط با مرورگر وب (مثلا مشکلات Back و Next، عدم امکان Stop یا Refresh کردن محتوا”
    این امکان هم در ورژن جدید actionscript به وجود آمده وبه راحتی با مرورگر در ارتباط است.
    موفق باشید

  2. به نظر من مشکلی پیش نمی آید برای فلش و سیلورلایت html5 مجموعه ای از تکنولوژی های مختلف است که هنوز مرورگرها هر کدام به نوعی آن را ساپورت می کنند بر فرض این که عالی باشد ما محیط توسعه ای مانند flash و blend را برای آن نداریم یا فرض کنید بخواهید یک RIA را با HTML 5 بسازید همه مرورگر ها را هم ساپورت کنه!!!!!!!!!!! بله شاید تا ۵ الی ۱۰ ساله دیگه روزی برسد که همه مرورگرها آن را کامل پشتیبانی کنند که اون موقع adobe و microsoft برای آن یک ide می سازند

پاسخ دهید