موتورهای فوق جستجو META-Search engine

موتورهای فوق جستجو دارای پایگاه داده مستقلی از سایتهای اینترنتی نبوده و بر مبنای نتایج موتورهای جستجوی معمولی کار می‌کنند.
در واقع در یک موتور فوق جستجو یا META-Search engine، کلمات کلیدی تایپ شده توسط کاربر، بطور همزمان برای چندین موتور جستجوی دیگر ارسال شده و پس از دریافت همه نتایج، پاسخهای آنها با استفاده از تکنیکهایی ادغام شده و نتیجه نهایی به کاربر تحویل داده می‌شود.
به عبارتی هدف اصلی آنها، شناسایی، جمع بندی و استفاده از نقاط قوت دیگر موتورهای جستجو است.

تکنیکهای مورد استفاده در ساده‌ترین حالت شامل جمع همه نتایج و در حالات پیشرفته تر شامل ادغام اولویت بندی شده نتایج با استفاده از امتیازدهی به آنها بر مبنای میزان نزدیکی به کلمه کلیدی و زبان مورد استفاده یا حتی روشهای هوشمندی مثل پردازش زبان طبیعی (NLP – Natural Language Processing) هستند.

بنده پس از بررسی انواع موتورهای فوق جستجو و آزمایش آنها بر اساس کلمات کلیدی فارسی و انگلیسی، فکر میکنم رتبه اول متعلق به http://www.dogpile.com است.
Dogpile سرعت جستجوی بالایی داشته و تقریبا در تمام موارد نتایج بهتری را نسبت به دیگر رقابیش بدست می‌آورد.

موتورهای فوق جستجو Dogpile META-Search engine

سایتهای زیر به ترتیب در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند:

http://www.mamma.com/
http://www.kartoo.com/
http://www.mozbot.fr/
http://info.com/
http://www.surfwax.com/
http://web.curryguide.com/

البته این رده‌بندی، بر مبنای نتایج بررسی بنده بوده و با رده‌بندیهای موتورهای جستجوی موجود در اینترنت متفاوت است، چرا که یکی از مهمترین فاکتورهای مورد نظر من، جستجوی وبسایتهای فارسی بوده است.

لازم به ذکر است که وبسایت www.kartoo.com نه تنها هیچگونه انطباقی با زبان فارسی نداشته، حتی به دلیل نوع ساختار احمقانه اش برای یک موتور جستجو، قابلیت نمایش کاراکترهای یونیکد را هم ندارد، چرا که Kartoo یک وبسایت تمام فلش (Full flash) است (تمام آن با استفاده از نرم‌افزار فلش ساخته شده است).
البته اگر از احمقانه بودن ساختار آن بگذریم، در جستجوی عبارات و کلمات کلیدی انگلیسی، بهترین نتایج را پس از Dogpile ارائه می‌دهد و با توجه به دقت نتایج آن، رتبه سوم را بدست می‌آورد.

وبسایت بسیار مهم دیگری که در این زمینه می‌بایست معرفی شود http://www.turboscout.com/ است.

البته turboscout یک موتور فوق جستجو نیست، اما اگر از قابلیتها و تکنیکهای هوشمند ادغام نتایج در موتورهای فوق جستجو بگذریم، نتایج خوبی را با استفاده از turboscout میتوان بدست آورد.

موتورهای فوق جستجو turboscout META-Search engine

Turboscout در واقع یک دایرکتوری از تمام موتورهای جستجوی مهم دنیا بوده که تنها با کلیک بر روی نام هر موتور جستجو، نتایج حاصل از آن را به ما نمایش می‌دهد.
هر چند که با این کار مجبور به مقایسه دستی نتایج موتورهای جستجوی مختلف خواهیم بود (که کاری زمانبر است)، اما فکر میکنم که افراد حرفه‌ای این روش را بپسندند.

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

پاسخ دهید