کیهان در پوست گردو (The Universe in a Nutshell)

کتاب کیهان در پوست گردو، اثر استیون هاوکینگ (Stephen Hawking) یکی از جذاب ترین کتبی است که مباحث بسیار پیچیده علمی در مورد فیزیک، نسبیت، کیهان شناسی، سیاهچاله‌ها و … را با زبانی بسیار ساده و قابل فهم برای افراد عادی بیان می‌کند.
از استیون هاوکینگ کتاب دیگری به نام تاریخچه زمان به چاپ رسیده که جزو پرفروشترین کتاب های دنیا شناخته شد.
این دانشمند برجسته که تا اوایل سال 2009 استاد دانشگاه کمبریج بود با بیانی ساده و روان درباره جهان پیرامون ما صحبت میکند.استیون هاوکینگ شهرت و اعتبار علمی خود را مدیون محاسبات ریاضی پیچیده و بسیار دقیقی است که در مورد چگونگی پیدایش و تحول سیاهچاله های آسمانی یا حفره های سیاه انجام داده است. این اجرام فوق العاده متراکم که به علت قدرت جاذبه بسیار قوی حتی نور امکان جدایی از سطح آن ها را ندارد وجودشان بر اساس تئوری نسبیت انیشتین پیش بینی شده بود و به همین جهت هم سیاهچاله نامیده شدند.

ردیابی و رویت آنها بوسیله قویترین تلسکوپ ها یا هر وسیله دیگر تا کنون ممکن نبوده است. با وجود این استیفن هاوکینگ با قدرت اندیشه و محاسبات ریاضی، نه فقط وجود سیاهچاله ها را به اثبات رسانده و چگونگی شکل گیری و تحول آن ها را نشان داده بلکه به نتایج جالبی در رابطه این اجرام با کیفیت وقوع انفجار بزرگ Big Bang در آغاز پیدایش کیهان دست یافته است که در دانش فیزیک اختری و کیهان شناسی اهمیت بسزایی دارد و به عقیده صاحبنظران بنای این علوم را در قرن آینده تشکیل خواهد داد.

استیون هاوکینگ Stephen Hawking

استیون هاوکینگ دارای بیماری بسیار نادر و درمان ناپذیری به نام ALS است که بخشی از نخاع و مغز و سیستم عصبی را مورد حمله قرار می دهد و به تدریج اعصاب حرکتی بدن را از بین می برد و با تضعیف ماهیچه ها فلج عمومی ایجاد می کند بطوریکه بمرور توانایی هرگونه حرکتی از شخص سلب می شود.
معمولا مبتلایان به این بیماری مدت زیادی زنده نمی مانند و این مدت برای استیفن بین دو تا سه سال پیش بینی شده بود. اما وی که از 21 سالگی متوجه بروز این بیماری شده بود، تا کنون که بیش از 67 سال از عمر وی گذشته است، با بیماری خود مبارزه کرده است.

کتاب کیهان در پوست گردو (The Universe in a Nutshell) دارای 7 فصل شامل تاریخ مختصر نسبیت، شکل و نمای زمان، کیهان در پوست گردو، پیش بینی آینده و … است.

به تمام کسانی که به مفاهیم جذابی مانند تئوری نسبیت عام و خاص، انحنای زمان، انفجار بزرگ، سیاهچاله‌ها و توقف زمان، سفر به آینده یا گذشته و … علاقمند هستند پیشنهاد میکنم، مطالعه این کتاب را از دست ندهند.

بخشی از پیشگفتار این کتاب:

“… من میخواهم هیجان ناشی از اکتشافهای بدست آمده و تصویر واقعیت را که آهسته سر بر می‌آورد، با شما تقسیم کنم. من در این کتاب بر آن بخشی از فعالیتهایم که به دلیل احساس اضطرار به آنها پرداخته‌ام، متمرکز شده‌ام.
جزئیات کار بسیار فنی و تخصصی است، اما بر این باور هستم که افکار و نظریه‌های کلی را میتوان بدون توسل به معادلات پیچیده ریاضی، بیان و منتقل کرد.”

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

One Comment

پاسخ دهید