همه چیز درباره تکنولوژی U3 Smart در حافظه‌های فلش (U3 Smart technology in USB drives)

U3 Smart Technology in flash memory
مدتی است که شرکتهای SanDisk و Toshiba حافظه‌های فلشی با عنوان TransMemoryیا U3 Smart به بازار عرضه می‌کنند. گذشته از کیفیت، سرعت و جنس مناسب آنها، تکنولوژی U3 به کار رفته در آنها جالب توجه است.
این تکنولوژی، به منظور استفاده از نرم‌افزارهای قابل حمل (Portable) در حافظه فلش است. به عنوان مثال یک کاربر می‌تواند تمامی نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را از قبیل مرورگر وب (مثلا Portable Firefox/Chrome)، مدیریت دانلود (مثلا Protable IDM/Flashget/DAP/…)، امور دفتری (Portable Word/Excel/…) و بسیاری نرم‌افزارهای دیگر که نسخه Portable آنها موجود است، در حافظه فلش به همراه داشته و با اتصال آن به USB، بر روی هر سیستم دیگری مورد استفاده قرار دهد.
ممکن است بپرسید که فایده اینکار چیست؟ در پاسخ باید گفت که با اینکار، علاوه بر اطمینان از موجود بودن نرم‌افزارهای مورد نیاز، از نظر امنیتی نیز فعالیتهای مهم کاربر مانند مرور صفحات وب یا دانلود فایلها یا … در کامپیوتر مورد استفاده، ثبت نمی‌گردد.

تعداد زیادی از انواع نرم‌افزارهای تهیه شده به شکل قابل حمل، جهت استفاده توسط تکنولوژی U3 در http://software.u3.com/ موجود هستند.

U3 Smart Startmenu
روش کار U3 بدین شکل است که پس از اتصال حافظه فلش به درگاه USB، firmware چیپست U3 فعال شده و به عنوان یک درایو CD-ROM به سیستم معرفی می‌گردد. این درایو حاوی برنامه U3 Launchpad بوده که پس از اجرا به شکل Autorun، لیست برنامه‌های Portable موجود در فلش را مانند شکل منوی استارت ویندوز نمایان ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به طور دقیقتر، پس از اتصال فلش، یک درایو Readonly با فرمت CDFS که حاوی برنامه استارت منوی مربوطه (Launchpad) است، به علاوه درایو خود حافظه فلش شناسایی شده و بوسیله Launchpad میتوان نرم‌افزارهای Portable موجود در شاخه مخفی System از حافظه فلش را اجرا نمود.با توجه به اینکه این تکنولوژی مستقیما سکوهای ویندوز را نشانه رفته است، می‌توان گفت تنها به این دلیل که در ویندوزهای فعلی مثل XP و Vista، قابلیت اجرای خودکار (Autorun) در حافظه‌های فلش غیرفعال است، با استفاده از شبیه سازی یک CD-ROM مجازی، اقدام به اجرای خودکار برنامه از روی فلش کرده‌اند.
در حال حاضر در تمام مدلهای حافظه‌های فلش مربوطه، نرم‌افزار U3 Lunchpad به طور پیشفرض در ROM مربوطه وجود دارد، که البته متاسفانه قابل تغییر بوده و هر نرم‌افزار مخرب دیگری را می‌توان با آن جایگزین کرد.

محتوای ROM مذکور، با استفاده از یک فایل iso با حجمی بین 3 تا 6 مگابایت شبیه سازی می‌شود، که البته بوسیله ابزار LPInstaller.exe از شرکت SanDisk می‌توان iso دلخواهی را با آن جایگزین نمود.هر چند که هنوز سوء استفاده از این تکنولوژی فراگیر نشده است (شخصا مواردی از فعالیتهای مخرب با استفاده از آن را سراغ دارم) اما جهت اطمینان از عدم نفوذپذیری در قبال آن، پیشنهاد می‌کنم قابلیت Autorun مربوط به CD-ROM را غیر فعال نمایید. البته تصور می‌کنم که هر شخص عاقلی باید تمامی امکانات اجرای خودکار مربوط به هر ابزاری را در سیستم خود غیر فعال کند.

جهت غیر فعال کردن قابلیت Autorun در CD-ROM:

1- اجرای کنسول اعمال قوانین Group Policy با اجرای gpedit.msc در منوی Run.
2- رفتن به مسیر: Computer Configuration\Administrative Templates\System و فعال کردن Turn off autoplay برای تمام درایوها

Cruzer SanDisk flash memory

لیست حافظه‌های فلش شرکت SanDisk

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

3 Comments

  1. محض اطلاع عرض می کنم که می توان حتی حافظه های قدیمی و از رده خارج! را نیز مجهز به این تکنولوژی نمود! روش کار ساده است : استفاده از نرم افزار Codysafe v 0.9.0.4.46 portable

  2. سلام

    خیر، برنامه Codysafe فقط یک AppLuncher ساده است و ربطی به وجود قابلیت U3 در فلش مموری ندارد.
    در واقع اگر چیپست U3 در حافظه تعبیه نشده باشد، سیستم آن را به عنوان یک درایو CDFS شناسایی نمیکند.

پاسخ دهید