کلید در وضعیت روشن

به ندرت پیش می‌آمد که به کتابی در زمینه‌ای به غیر از رشته خودم و علاوه بر آن الکترونیک، گرافیک، طراحی و گاهی داستان و طنز علاقمند شوم.کلید در وضعیت روشن

اما پس از دیدن عنوان این کتاب، با کمی کنجکاوی، چند خطی از آن را مطالعه نموده و به ارزش آن پی بردم.
قلم سید مهدی عراقی در این کتاب، راه‌حل مشکل‌ترین مسائل مدیریتی را در قالب تجربیاتی شیرین و پندآموز به تصویر کشیده است.
ایشان به عنوان یک مدیر موفق، ارزشمندترین اطلاعات و تجربیات خود را در 10 سال اداره شرکت کنتورسازی ایران مطابق با اصول کلاسیک و صحیح مدیریتی و تبدیل آن به سازمانی موفق و پیشرو بیان نموده‌اند.
در ذیل، خلاصه‌ای از “مقدمه” و داستان “رشوه” از کتاب ذکر شده است:

مقدمه:
تعاریف کلاسیک از مدیریت مثل سازماندهی، هدایت، کنترل، هماهنگی، یا هنر انجام کار به وسیله دیگران، و خلاصه سایر تعاریف از این دست، ممکن است برای درس دادن و شنیدن و امتحان دادن و نمره گرفتن کافی باشند، ولی فاقد روح و احساس هستند و حتی خود کلمات به هم جوش نمی خورند، چه برسد به اینکه با آنها بتوان انسان ها را برای اینکه یکپارچه شوند و سازمان بسازند به هم نزدیک کرد.
آقای پیتر سنگه می گوید:” رهبری در یک سازمان فراگیر به معنی حمایت از افراد در جهت ایجاد و تعقیب آرمان های شخصی و رغبت ها و علایق روحی ایشان درخصوص شناسائی و کشف علل مشکلات و قدرت بخشیدن به ایشان در جهت انتخاب صحیح و تصمیم گیری است.”
ولی برای درک بهتر لازم است نکات کلیدی آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد. نکاتی مانند”سازمان فراگیر”، “حمایت”، “آرمان شخصی” و “قدرت بخشیدن”. اگر نقش رهبری انتخاب می شود، لاجرم باید سازمان به شدت برای فراگیری تشویق شود. به عبارتی گویاتر، باید افراد سازمان توسط رهبر برای یادگیری متحد شوند.

رشوه :
در اسفند ماه اولین سالی که به مدیریت شرکت منصوب شده بودم مدیر بازرگانی تقاضا کرد که میزان شیرینی پرداختی به کارکنان بانک، مراکز تهیه و توزیع افراد مختلف مجوز دهنده کالاهای وارداتی را افزایش دهیم. سوال کردم اگر پرداخت نکنیم چه اتفاقی می افتد؟ با کمی مکث گفت: حتما کارمان را راه نخواهند انداخت و دچار مشکل می شویم. من با انجام چنین کاری مخالفت کردم و خیلی مصمم و جدی گفتم که امسال به هیچ وجه به هیچ یک از افراد شیرینی از قبیل سکه، ماشین حساب و سررسید داده نخواهد شد. در سال جدید … (برای خواندن ادامه داستان، کتاب را تهیه نمایید)

پ.ن: متن خلاصه شده، از تحقیق دانشجویان رضوانپور، رحمانی و پیشه‌گر از دانشکده مدیریت دانشگاه تهران – رشته مدیریت اجرائی، برگرفته شده است.

About محمد شمس

برنامه‌نویس، طراح انیمیشن و علاقمند به هوش مصنوعی

پاسخ دهید